pl

czytaj więcej

Atrakcje

Jezioro Narie - powierzchnia jeziora wynosi 1260 ha . Jego ozdobę stanowi 19 malowniczych wysp, z których największe to Duża Wyspa, Kaczy Ostrów i Wyspa Złota. Jezioro Narie ma rozwiniętą linię brzegową o długości 50 km, a głębokość w kilku miejscach przekracza 40 m.

Kanał Ostródzko-Elbląski
XIX w. cud techniki na skalę światową. Jego długość to aż 147 km. Z niezwykłych rozwiązań hydrotechnicznych słynie w szczególności odcinek Małdyty – Elbląg (82 km)

Wakeboard - to wyciąg dla narciarzy wodnych w Ostródzie. Jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Wakeboard to bezpieczny i wygodny sposób jazdy na nartach dzięki temu, że płynie się po stałej trasie.

Morąg - Pałac Dohnów - obecnie 
mieści się w Muzeum im. J.G. Herdera. Warto zwrócić uwagę w szczególności na ekspozycję XVII w. malarstwa holenderskiego. Będąc w okolicy dobrym pomysłem jest odwiedzenie zabytkowego, gotyckiego kościoła im. Piotra i Pawła z barokowymi ołtarzami i organami, a także ratuszu gotyckiego oraz skrzydła zamku krzyżackiego.

Zamki krzyżackie - w
 okolicy znajduje się aż dwanaście zabytkowych zamków gotyckich. Najciekawsze znajdują się m.in. w Ostródzie, Olsztynie, Lidzbarku, jednak największą atrakcją jest budowla w Malborku - jedna z największych twierdz średniowiecznej Europy. Zamek został wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457.

Grunwald 
15 lipca 1410 roku odbyła się jedna z największych średniowiecznych bitew. Walkę toczyło ok. 50 tys. rycerzy. Co roku tysiące widzów oraz setki członków bractw uczestniczą w widowisku upamiętniającym zwycięstwo wojsk Władysława Jagiełły nad armią krzyżacką.

Wilczy Szaniec w Gierłoży - w
 samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera. Zamaskowane miasteczko w lesie ukrywa 200 budynków: schrony, baraki, dwa lotniska, elektrownie, dworzec kolejowy, dwie centrale dalekopisowe.

Gietrzwałd - m
iejscowość, w której miały miejsce objawienia Najświętszej Maryi Panny. Do tej pory jako jedyne na ziemiach polskich zostały oficjalnie uznane przez władzę kościelną.